Vysielanie dobrovoľníkov na EDS

Európska dobrovoľnícka služba (EDS) vždy funguje ako projekt spolupráce dobrovoľníka / dobrovoľníčky s vysielajúcou organizáciou (v domovskej krajine dobrovoľníka), prijímajúcou organizáciou (v krajine konania projektu) a koordinujúcou organizáciou. Väčšinu organizačnej a administratívnej práce vždy urobia tieto organizácie, niekoľko vecí však musí urobiť a vedieť aj dobrovoľník/dobrovoľníčka.

Stručný návod ako sa dostať na EDS

Human pictos 029

Designed by Freepik.com

Vysielajúca organizácia
Bez ohľadu na to, ako ste sa o EDS dozvedeli a koľko o nej viete, na to, aby ste sa mohli stať dobrovoľníkom EDS, musíte mať vysielajúcu organizáciu. Úlohou vysielajúcej organizácie je najmä pomoc, podpora a zaškolenie dobrovoľníka pred odchodom na EDS, ako aj diaľková podpora počas projektu. Vysielajúca organizácia je Vaším dôležitým partnerom doma, keď ste v cudzine – preto je dôležité, aby ste si vybrali organizáciu, ktorej môžete plne dôverovať.

Human pictos 209

Designed by Freepik.com

Prijímajúca (hostiteľská) organizácia
Je ňou tá organizácia v zahraničí, v ktorej budete vykonávať väčšinu aktivít počas projektu. Hostiteľská organizácia mimo iné určuje aktivity pre dobrovoľníkov, ich začiatok a trvanie. Dobrovoľník má iba niekedy možnosť tieto veci ovplyvniť. Aj preto je obzvlášť dôležité, aby si vybral tú správnu hostiteľskú organizáciu a ten správny projekt, s čím mu/jej môže pomôcť aj vysielajúca organizácia. 

Designed by Freepik.com

Designed by Freepik.com

Databáza organizácií EDS a dobrovoľníckych príležitostí (projektov) EDS
Oficiálnym miestom, kde nájdete organizácie aktívne v EDS, je
 DATABÁZA ORGANIZÁCIÍ EDS. Sú v nej uvedené aj kontaktné údaje a ďalšie informácie dôležité pre realizáciu projektov EDS. Konkrétne projekty (t. j. najaktuálnejšie príležitosti pre dobrovoľníkov), nájdete v DATABÁZE DOBROVOĽNÍCKYCH PROJEKTOV EDS.

Dôležitým indikátorom “správnosti” projektov pre Vás je kvalita poskytovaných informácií, ako aj to, či a ako s Vami nájdené organizácie komunikujú. Vyhľadanie vhodných projektov, nadviazanie kontaktu, získanie súhlasu niektorej z prijímajúcich organizácií s Vaším hosťovaním a dohoda na konkrétnych termínoch a podmienkach, môžu trvať aj niekoľko mesiacov. Preto je určite vhodné začať sa o EDS aktívne zaujímať v dostatočnom predstihu predtým, než by ste na ňu mohli vycestovať.

Možností vyhľadávania projektov je však viacero a kandidátom na EDS môže aj v tomto kroku pomôcť vysielajúca organizácia, s ktorou sa dohodli na vzájomnej spolupráci. Ak potrebujete viac informácií, prosím neváhajte kontaktovať nášho koordinátora EDS.