Ako sa dostať na EDS – základné kroky

 

1. Zistite si čo EDS je a čo Vám ponúka

Cieľom je získať dostatok informácií a chuti pustiť sa do toho.

Dobrým zdrojom mnohých praktických informácií je tento náš web, založený na našich vyše 10- ročných skúsenostiach s EDS. Veľa sa však môžete dozvedieť aj od ľudí, ktorí s dobrovoľníkmi EDS pracujú (napríklad náš koordinátor EDS), alebo aj priamo od dobrovoľníkov, či ex-dobrovoľníkov. Kontakty vám môžeme sprostredkovať, prečítajte si však aj osobné svedectvá dobrovoľníkov z EDS.

 

2. Nájdite si vhodné projekty a oslovte prijímajúce organizácie

Cieľom je nájsť projekty, na ktoré by ste naozaj chceli ísť
a presvedčiť o tom ľudí, ktorí na nich pracujú.

Hľadať môžete v oficiálnej databáze projektov EDSoficiálnej databáze organizácií EDS, prípadne na www.findevs.com, alebo aj www.youthnetworks.eu. Nevynechajte ani našu sekciu Projekty.

Najvhodnejšie je vyberať projekty podľa tém aktivít (topic) – musia vás zaujímať a musíte sa na nich mať čo naučiť. Osloviť prijímajúce organizácie je vhodné stručným e-mailom s motivačným listom a CV. Životopis môže byť v štandardnom formáte Europass, čo však nie je povinné. Vo svojom motivačnom liste sa zamerajte na to, prečo sa chcete stať dobrovoľníkom / dobrovoľníčkou a prečo vás zaujali aktivity konkrétneho projektu. Nezabudnite uviesť čo by ste sa chceli na projekte naučiť a čím môžete prispieť k jeho zdarnému priebehu.
Nebráňte sa originalite – zaujať môže aj pekná prezentácia, video alebo iná forma. Príklady nájdete tu a tu. Nemusíte však vôbec byť za každú cenu moderní. Najdôležitejšie je, aby vaša sebaprezentácia bola naozaj „vaša“, aby bola k veci a nebola príliš dlhá.
Niekedy pomôže, ak sa vopred dohodnete na spolupráci so skúsenou vysielajúcou organizáciou a v motivačnom liste to uvediete (kontakt na nášho koordinátora EDS).

Obvykle sa oplatí usilovne hľadať a osloviť viacero vhodných prijímajúcich organizácií (čím viac, tým lepšie). Do názvu správy vždy dajte číslo projektu, alebo niečo, podľa čoho budete aj po čase vedieť, o ktorý projekt sa jedná. Nevadí, ak sú vaše jazykové schopnosti obmedzené – potom však pracujte na ich rozvoji! Vaša osobná účasť na vyhľadávaní a výbere projektov je totiž dôležitá.

biely štvorček

3. Dohodnite detaily svojho projektu s prijímajúcou a vysielajúcou organizáciou

Cieľom je urobiť si jasno v podrobnostiach a overiť si spoľahlivosť partnerov v zahraničí aj doma.

Po dosiahnutí toho, že vás prijímajúca organizácia chce na projekt, je dôležité informovať/dohodnúť sa o dôležitých detailoch (konkrétny začiatok a koniec aktivít, obsah aktivít, ubytovanie, čokoľvek, čo je pre vás dôležité). V týchto veciach vám môže výrazne pomôcť vysielajúca organizácia, ktorá je vždy povinným a dôležitým účastníkom projektu. Ak máte o EDS seriózny záujem, radi budeme vašou vysielajúcou organizáciou. Ak potrebujete informácie, kontaktujte nášho koordinátora EDS.