Skúsenosti z ročného projektu EDS vo Veľkej Británii

Volám sa Betka a veľmi ma teší, že sa s vami v nasledujúcich riadkoch budem môcť podeliť o svoju skúsenosť z EDS v anglickom mestečku Bath. Ak by som sa mala vrátiť na začiatok, o EDS som sa dozvedela úplnou náhodou od spolužiačky zo strednej školy, ktorá sa práve v tom období vrátila zo svojho projektu v Španielsku. Jej rozprávanie ma oslovilo natoľko, že som sa hneď v ten deň doma snažila o EDS zistiť čo najviac informácii. Veľmi ma prekvapilo, že tento projekt je stále málo známy pre nás mladých ľudí, hoci ponúka tak veľa výhod.

Prvým krokom bolo nájsť si vysielajúcu organizáciu, prednostne z praktického hľadiska v meste kde bývam – v Banskej Bystrici. V CVČ – Junior som sa obrátila priamo na koordinátora pre Európsku dobrovoľnícku službu a dohodli sme sa, že Junior bude mojou vysielajúcou organizáciou. Prekvapila ma pomoc od vysielajúcej organizácie, ktorá sa mi dostávala ešte pred začiatkom môjho projektu a myslím si, že do značnej miery prispela aj k tomu, že ma na projekt neskôr vybrali. Pred odchodom na projekt som absolvovala aj detailnú teoretickú a praktickú prípravu, význam ktorej som mala možnosť oceniť v čase menších problémov, ktorými si každý dobrovoľník počas svojho projektu musí prejsť.

Hostiteľskú organizáciu som si vyberala tiež veľmi starostlivo. Mojou hlavnou podmienkou bola práca s deťmi a školákmi v anglicky hovoriacej krajine, a to preto, že týmto smerom som sa rozhodla ísť už počas štúdia na VŠ. V databáze ma najviac oslovila organizácia YMCA, ktorá už viac rokov hostila v krásnom historickom mestečku Bath troch mladých ľudí, ktorí mali záujem pracovať s detičkami v škôlkach, školských a prázdninových kluboch. Organizácia ponúkala aj možnosť dobrovoľníctva v mládežníckej kaviarničke v susednom meste Bristol. Táto kaviarnička je miestom, kde sa stretávajú mladí ľudia, ktorí vo svojom živote nemali vytvorené priaznivé podmienky, či už materiálne alebo sociálne. YMCA sa im preto snaží pomôcť a vytvoriť šance na lepšiu budúcnosť.

Bath

Bath

Na projekt sa prihlásilo takmer 500 mladých ľudí, nakoniec nás vybrali troch. Nerozhodovalo vzdelanie a skúsenosti, ale naopak motivácia a skutočný záujem dostať sa na projekt. A ja som veľmi chcela. A tak sa v septembri 2014 začal písať môj EDS príbeh.

Aktivity na mojom projekte boli rozmanité, čo mi dávalo možnosť vybrať si oblasť, v ktorej chcem na projekte najviac pracovať. Čas som trávila prevažne s detičkami v materskej škôlke a mladými ľuďmi v mládežníckej kaviarni v Bristole. Bolo veľmi zaujímavé vidieť a porovnať si ako fungujú materské škôlky v Anglicku a rovnako aj to ako fungujú rôzne škôlky v rámci jednej organizácie, pretože YMCA Bath má dokopy 5 škôlok. Deti tu majú veľkú možnosť na samostatný rozvoj, aktivity sú voľnejšie, avšak veľmi kreatívne a v triedach nájdete veľký počet učiteliek. Von sme chodili za každého počasia, čo bolo zo začiatku trošku náročné. Veľmi ma prekvapilo, že deti v škôlke vôbec nechodia poobede spinkať a taktiež aj to, že rodičov vôbec netrápilo ak prišli deti zo škôlky špinavé, pretože to znamenalo, že zažili kopec zábavy. Počas môjho pobytu v škôlke som si vytvorila s detičkami dôverný vzťah a dokonca som sa stretla aj s dvomi slovenskými deťmi, ktorým som pomohla pri adaptácii do nového prostredia a najväčšiu hodnotu pre mňa malo to, keď som ich videla v novom neznámom prostredí šťastné a usmiate.

Mládežnícka kaviareň v Bristole mi veľmi prirástla k srdcu. Pracovala som v príjemnom kolektíve, kde som sa kavickanaučila veľa nového. Pred odchodom na projekt som ani len netušila, že na svojej EDS absolvujem baristický kurz a naučím sa robiť latte art, či pripravovať typické britské špeciality. Zaujímavou skúsenosťou pre mňa bolo vidieť, že práca v kaviarni je v Anglicku vnímaná úplne inak ako na Slovensku, kde by som skôr povedala, že táto práca je neraz nedocenená. Mladí ľudia, ktorí prichádzali k nám do kaviarne, mali za sebou rôzne životné príbehy. Naučilo ma to byť vďačnou za to, čo mám a rovnako aj nesúdiť ľudí, pretože nikdy nevieme čo majú za sebou. Rovnako som videla aj to, že pri podaní pomocnej ruky a pri troche snahy a pracovitosti, sa môže život mladého človeka zmeniť k lepšiemu.

Posledným miestom, kde som na svojom projekte pracovala, bola posilňovňa, priamo v hlavnej budove YMCA Bath. Tu som si ešte viac upevnila svoj pozitívny vzťah k športu a veľmi milo ma prekvapilo to, že v Anglicku do posilňovne chodia aj starší ľudia, po šesťdesiatke a nikto sa tomu ani trošku nečuduje. Neraz tak majú možnosť necítiť sa osamelí a zostať spoločensky a fyzicky aktívni aj v dôchodkovom veku.

EDS mi vo voľnom čase ponúkla aj možnosť cestovať a objavovať krásy Anglicka. Anglicko je naozaj veľmi pekné a nájdete tu veľa parkov, múzeí či historických miest. Mestečko Bath je zapísané vo svetovom dedičstve UNESCO, takže bolo neraz aj preplnené množstvom turistov. To bolo niekedy náročné, ale na druhej strane mi to ešte viac potvrdilo to, aké veľké šťastie som mala, keď som v tomto meste mohla prežiť takmer jeden rok.

kolektiv

Kolektív kaviarne

Aby nebolo všetko len veľmi pozitívne, musím priznať, že Briti ako ľudia ma veľmi neoslovili. Z môjho pohľadu sú často krát veľmi formálni a neradi si vytvárajú bližšie vzťahy s cudzincami. Preto som veľa zo svojho voľného času trávila aj sama, prechádzkami, návštevou múzeí alebo oddychom pri knihe. Hoci zo začiatku toto zistenie nebolo pre mňa ľahké, našťastie som vo vysielajúcej a hostiteľskej organizácii mala ľudí, na ktorých som sa mohla obrátiť a boli ochotní venovať mi svoj čas, keď som sa cítila osamelo alebo potrebovala kúsok osobnej podpory. Tu by som teda chcela zdôrazniť aké je podstatné starostlivo si vyberať partnerské organizácie, ale rovnako aj vnútorne sa obrniť vytrvalosťou,  nadhľadom a vďačnosťou za každú, možno aj tú menej pozitívnu situáciu, ktorú EDS prinesie. Taktiež je dôležité uvedomiť si, že na projekte sa väčšinou stretne viac dobrovoľníkov z rôznych krajín a kultúr, čo prirodzene môže spôsobiť menší kultúrny šok. Moji dvaja spoludobrovoľníci boli zo Španielska a Nemecka. Bývali sme spolu v štvorizbovom byte, a hoci naše vzťahy boli priateľské a vedeli sme si pomôcť, museli sme sa naučiť aj tolerancii a pochopeniu, čo bolo na začiatku veľkou výzvou.

Keby som v závere mala zhrnúť čo všetko mi EDS dala a či mi vzala nejaké ilúzie, môžem povedať, že samu seba vidím na konci EDS niekde, kde som ani neverila, že sa jedného dňa dostanem. Nebolo to všetko len o skúsenostiach v oblasti práce, ktoré si však veľmi cením a pomohli mi aj pri úspešnom nájdení si novej práce, kde začne moja nová etapa doma na Slovensku. To najcennejšie čo si z EDS odnášam je môj vnútorný pocit, že som to celé zvládla a cítim sa ako omnoho silnejší a sebavedomejší človek. Nemám strach skúšať nové veci a som oveľa viac otvorená svetu a novým možnostiam. Naučila som sa zvládať každodenné problémy, ktoré prináša pracovný život a vzťahy s kolegami či spolubývajúcimi. Viem, že kde je snaha a vôľa, tam sa vždy ukáže cesta. Pred odchodom na EDS bolo Anglicko mojou vysnenou krajinou, ktorú som si možno aj trošku zidealizovala. Dnes viem ako tu funguje život a hoci veľa vecí oceňujem, som šťastná, že sa môžem vrátiť opäť na Slovensko, kam patrím a kde sa cítim ako doma.

Keby som mala tú možnosť, dopriala by som pocit zažiť si EDS každému mladému človeku.

 

Komentovať / Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s