17. mája bude náš prvý filmový večer na tému LGBTI

17. mája budú ľudia po celom svete oslavovať Medzinárodný deň proti homofóbii. Bude sa konať mnoho podujatí s cieľom zvýšiť povedomie o právach LGBTI komunity. Pokiaľ ide o mňa, táto téma je mi naozaj blízka a to je aj dôvod, prečo som sa vo februári zúčastnila na živej knižnici organizovanej Amnesty International a venovanej právam sexuálnych menšín. Taktiež preto som navrhla organizovanie série filmových večerov o tejto dôležitej a  nesmierne aktuálnej téme.

Séria filmových večerov začne 17 mája o 18:00 v Centre nezávislej kultúry Záhrada  (Námestie SNP 16, Banská Bystrica) francúzskym animovaným filmom Le baiser de la lune (Bozk luny). Film je o príbehu Felixa, ryby mužského pohlavia, ktorý sa zaľúbi do Leona, ďalšej ryby mužského pohlavia. Ich láska je však neuskutočniteľná, najmä kvôli mačke Agáte, „starkej“ Felixa, ktorá chce, aby sa Felix oženil s rybou ženského pohlavia.

lgbt_flyer_final_bwFilm bol pôvodne vytvorený s cieľom povedať deťom o inej forme lásky. Podľa môjho názoru si však zaslúži, aby ho videli všetci. Trvá len 26 minút a budeme ho premietať vo francúzštine, so slovenskými titulkami. Po projekcii bude nasledovať diskusia. Hlavným jazykom diskusie by mala byť slovenčina, uvažujeme však aj o tom, že požiadame o asistenciu tlmočníka. Za účasť na podujatí sa nebude vyberať vstupné, budete však mať možnosť dať dobrovoľný príspevok na pokrytie nákladov na elektrinu Centra Záhrada.

Tu je trailer k filmu vo francúzštine a tu je podujatie na Facebooku. Taktiež by som tu rada vopred poďakovala našim partnerom pri organizovaní tohto podujatia: Centru Záhrada, Univerzitnej skupine Amnesty International v Banskej Bystrici a Alliance Française Banská Bystrica.

Dúfam, že sa uvidíme v Záhrade!

Emanuela.

(Preložil Andy)

One thought on “17. mája bude náš prvý filmový večer na tému LGBTI

  1. Je zaujímavé, že v slovenskom oficiálnom zozname “medzinárodných dní” sa tento deň nenachádza, resp. na tento deň sa uvádza niečo iné. Ani na niektorých medzinárodných zoznamoch som tento deň nenašiel. A na iných zasa áno.

Komentovať / Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s