For whom the bell tolls // Komu zvonia na koniec hodiny

One of the activities that we regularly do as EVS volunteers is having conversation classes in English, French or Italian with students from different high schools in Banská Bystrica. I enjoy this activity, as it’s a way to get in touch with local young people and as it gives me the opportunity to practise the languages I speak.

Thanks to the conversation classes I also discovered a very interesting thing which happens in the Slovak schools every day. Actually, I don’t know if it’s the standard in all of them, but it definitely is in those where I have conversation classes. At the beginning and at the end of each lesson, you wouldn’t hear a standard bell, but instead, a pleasant song 🙂

I still remember that at the end of my first English conversation class, a song by Beatles was played, so I wondered if the music played was different in every classroom, according to the subject, but then I realised it was not 🙂

I really like this way of beginning and ending each lesson, but still one question remains unanswered: does every school have a special DJ in charge of the music to be played?

Emanuela

///

Ako dobrovoľníci EDS pravidelne organizujeme konverzačné hodiny v angličtine, francúzštine alebo taliančine pre študentov banskobystrických stredných škôl. Tieto stretnutia mám rada, pretože sa vďaka nim dostávam do kontaktu s mladými ľuďmi z miestnej komunity a môžem si precvičovať jazyky, ktorými rozprávam.

Tiež som pri nich objavila zaujímavú vec, ktorá sa každodenne odohráva na slovenských školách. Ani vlastne neviem, či je to tak vo všetkých školách, ale určite vo všetkých tých, kam chodíme na hodiny konverzácie. Začiatok a koniec hodiny neohlasuje klasické školské zvonenie, ale príjemná pesnička J.

Doteraz si pamätám, ako na konci mojej prvej hodiny anglickej konverzácie začala hrať pieseň od skupiny Beatles. Premýšľala som, či v každej triede hrá iná pieseň podľa toho, aký majú žiaci predmet, ale potom som si uvedomila, že nie :D.

Tento nápad sa mi páči, v hlave mi však víri ešte jedna otázka: je v každej škole DJ, ktorý má na starosti hudbu?

Emanuela

Preklad: Stanislava Dengová, Jana Jašková

Komentovať / Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s