The queuing championship // Majstrovstvá v predbiehaní sa

Coming from Italy, I’m unfortunately quite used to the habit of jumping queues. If you go to my country, you should definitely experience our fine art of queuing: just go the cinema or catch any bus and you’ll see what happens : )

But during my stay here, I realised that Italians have very competitive rivals: Slovaks! Every day going to canteen to have lunch is an adventure as you can study the variety of refined techniques used to jump the queue: some people suddenly need to speak to someone who is, just by chance, at the top of the queue and so finally stand in line with them; others apologise and say that they really have to hurry up; others just jump the queue saying nothing as it was the most normal thing on earth.

Now, the question is who should we awarded the 1st prize?

Manu

///

Keďže pochádzam z Talianska, nanešťastie som zvyknutá predbiehať sa v rade. Ak navštívite moju krajinu, nenechajte si tento zážitok ujsť, sme v tom naozaj dobrí. Stačí zájsť do kina, alebo čakať na autobus. Sami uvidíte, čo sa bude diať :).

Počas môjho pobytu na Slovensku som si však uvedomila, že Taliani majú veľkú konkurenciu! Čakanie na obed v jedálni je zakaždým dobrodružstvo. Hlavne, keď sledujete rôzne premyslené techniky, ako sa predbehnúť v rade: niektorí sa z ničoho nič potrebujú rozprávať s niekým, kto je úplnou náhodou na začiatku radu, kde už aj ostanú. Iní sa ospravedlnia, že sa niekam skutočne ponáhľajú. Ďalší sa zas predbehnú bez jediného slova, akoby to bola tá najnormálnejšia vec na svete.

Teraz vyvstáva otázka, ktorá z krajín by mala v predbiehaní sa dostať prvú cenu.

Manu

Preložila: Jana Jašková, Stanislava Dengová

Italian flag Slovak flag

VERSUS

One thought on “The queuing championship // Majstrovstvá v predbiehaní sa

  1. I love the video 🙂 And it is a very nice post. I am not sure who would win the 1st prize but I am sure the one on 2nd place would jump queue anyway 😉

Komentovať / Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s